Logo2
 
Top Payam
 

 این وب سایت  با هدف اطلاع‌رسانی بين اهالی روستا و جمعيت مهاجر پراکنده در شهرهای مختلف و به منظور ايجاد جو دوستی و صميميت بين افراد، تبليغ، حفظ و اشاعه فرهنگ رايج مردم روستای دورودگاه و آشنا کردن مردم علاقمند به طبيعت و جاذبه‌های طبيعی اين روستا راه اندازی شده است . بديهی است که رسيدن به اهداف ذکر شده جز با همياری و مساعدت شما همراهان همیشگی ميسر نيست اميدواريم با بهره‌گيری موثر از فناوری اطلاعات و ارتباطات، بتوانيم فاصله‌هايی که به ناچار انسان‌ها را از هم دور می‌سازند، کوتاه‌تر کنيم.

 
Bot Payam
 
Top News
 

Photo 2020 06 27 10 47 40

شروع فاز هشتم مسیر دورودگاه به سمت آبپخش / ساخت پل

احداث مردمی مسیر جدید دورودگاه به سمت آبپخش وارد فاز هشتم شد .  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دورودگاه ، مسیر جدید دورودگاه به سمت آبپخش که حدود دو سالی است با کمک های مردمی در حال احداث است ، وارد فاز هشتم شد .

Arrow

اولین فرد مبتلا به کرونا در روستای دورودگاه مشخص شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دورودگاه با توجه به همه گیر شدن ویروس کرونا در استان بوشهر بخصوص در شهرستان دشتستان و شیوع سریع این ویروس در روستای های بخش سعدآباد ، اولین مبتلایی به ویروس کرونا در روستای دورودگاه مشخص شد .

Arrow

مراسم بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) در مسجد جامع امام حسین (ع) دورودگاه برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دورودگاه مراسم یادبود ۱۴ خرداد، سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی، همزمان با سراسر کشور در مسجد جامع امام حسین (ع) با حضور بسیجیان و اهالی دورودگاه برگزار شد.

Arrow

برگزاری شب‌های قدر دورودگاه تحت تاثیر ویروس کرونا + تصاویر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دورودگاه جمعیت شب‌های قدر ماه مبارک رمضان امسال همانند سال‌های دیگر نبود چرا که ورود میهمان ناخوانده‌ ویروس کرونا موجب شد این مراسم معنوی که هر ساله با جمعیت پرشور مومنان برگزار می‌شد ، با جمعیت اندکی به اتمام برسد .

 
Arrow
 
Right Sep
Bot Sep
 

حمایت مالی

مبلغ مورد نظر خود را درج بفرمایید
مبلغ به تومان:
توضیحات :
پرداخت بوسیله درگاه شتاب

فرم ورود

 
علاقه مندان جهت دریافت به روز اخبار پایگاه اطلاع رسانی روستای دورودگاه دعوت می شود شبکه اطلاع رسان تلگرام این پایگاه را در فهرست گفتگو های خود فراخوانی کنند و در جریان آخرین اخبار روز روستا قرار بگیرند. آدرس ما در تلگرام : doroudgah_ir@
Spacer

بردک سیاه، کلانشهر هخامنشی «تموکن» +کلیپ تصویری و عکس

هخامنشیان بخش مهمی از تاریخ ایران را تشکیل می‌دهند. بر همین اساس محوطه‌های باستانی این دوره از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند؛ با این حال هنوز بردک سیاه که به آن، شهر هخامنشی تموکن گفته می‌شود، هنوز چندان مورد توجه قرار نگرفته و بخش‌های زیادی از آن تخریب شده‌است. این محوطه باستانی کاخی متعلق به داریوش اول است که در دشستان، در روستای دورودگاه واقع شده و حدود 70 کیلومتر با خلیج فارس فاصله دارد.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ بردک سیاه نام کاخی از دوره هخامنشیان است که در استان بوشهر، 12 کیلومتری برازجان و حدود 70 کیلومتری خلیج فارس واقع شده‌است. کاخی متعلق به داریوش اول که در شهر باستان «تموکن» و محدوده‌ای که امروز دشستان نام دارد قرار دارد.

Wwwww 1

به گزارش CHN از کاخ بردک سیاه به عنوان عمارت زمستانی هخامنشیان یاد می‌شود؛ اما قرار گرفتن این کاخ که احتمالا وسعتی برابر با تخت‌جمشید داشته (و شاید بزرگتر) در نزدیکی خلیج فارس، می‌تواند بیانگر موقعت استراتژیک آن باشد.

Wwwww 6

از بزرگی و وسعت بردک سیاه چیزی باقی نمانده‌است. این کاخ هخامنشی اکنون به زیر نخل‌ها رفته و بخش زیادی از آن تخریب شده‌است. به گفته "احسان یغمایی"، باستان‌شناس و سرپرست هیات کاوش‌های بردک سیاه، از 5 تپه باستانی بردک سیاه تنها بخش کوچکی از یک تپه باقی‌مانده است. این درحالی‌است که کاوش‌ها در بخش باقی‌مانده هم نادیده گرفته شده و متوقف است.

Wwwww 2

یغمایی اما معتقد است که هنوز اهمیت این اثر منحصر به فرد هخامنشی برای سازمان میراث فرهنگی بوشهر، مشخص نشده و هرچند که بودجه لازم برای کاوش در محوطه وجود دارد، اما کاوش‌ها متوقف مانده‌است.

 دشستان از جمله مناطقی است که هخامنشیان حضور گسترده‌ای در آن‌جا داشته‌اند. یغمایی با کشف بیش از 28 محوطه باستانی در سراسر دشستان بر این باور است که این منطقه به احتمال زیاد خواستگاه هخامنشیان بوده‌است. مهمترین این محوطه‌ها کاخ سنگ سیاه، بردک سیاه و چرخاب است.

کشف نقش برجسته‌ای، احتمالا متعلق به داریوش، درست مشابه نقش داریوش در کاخ تخت‌جمشید یکی از مهمترین دستاوردهای کاوش‌های باستان‌شناسی در بردک سیاه بوده‌است.

Wwwww 7

 

Wwwww 3

اما نتایح کاوش‌ها به اینجا ختم نمی‌شود؛ پیدا شدن 4 تکه ورقه طلا که در مجموع 3 کیلو و 200 گرم وزن دارد و روی هم "تا" خورده‌است، یکی از مهمترین یافته‌های باستان‌شناسی محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که این 4 تکه طلا به عمد زیر یکی از پایه ستون‌ها مدفون شده بود که باستان‌شناسان پس از 2500 سال آن را یافتند.

Wwwww 4

تای این 4 تکه طلا هرگز باز نشد و هنوز به صورت امانی در بانک تجارت بوشهر نگهداری می‌شوند. این درحالی است که این طلاها اهمیتی جهانی دارند و امکان دارد پس از بازگشایی حاوی نوشته‌ای باشند.

 

 کشف تالار ستون‌دار با 24 پایه ستون‌ه و شالی‌ ستون‌ها یکی دیگر از دستاوردهای کاوش‌های باستان‌شناسی است. در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی بوشهر با ایجاد پوشش حفاظتی سعی در نگهداری این پایه‌ ستون‌ها دارد.

Wwwww 5

هرچند نگهداری و حفاظت از باقی‌مانده کاخ بردک سیاه و بخش‌های کاوش‌ شده انجام می‌شود، اما بخش زیادی از این محوطه در زیر نخلستان‌ها واقع شده و هرچند میراث بوشهر نخل‌ها را خرید تا کاوش‌ها ادامه داشته باشد، اما این اتفاق تا کنون برای نجات این محوطه هخامنشی رخ نداده است.

کلیپ تصویری در مورد آثار استانی بردک سیاه :

 منبع:خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاه‌ها  

0 #1 یوسف درودگاهی 1391-12-23 07:04
فرشاد و سجاد عزیز
سلام و خداقوت، یک سلام هم به همولایتی های مهربانم
روز هجران و شب فرقت یار آخر شد و...
خوشحالم که پس از چندی دوباره دیدار ما در وب سایت تجدید شد با گذاشتن این گزارش جدید.
از لطف شما بی نهایت ممنونم.
معرفی درودگاه و کاخ هخامنشی بردک سیاه در آستانه سال نو اقدام خیلی خوبی بود. باور بفرمایید که این وب سایت تنها منبع و مکان مجازی است که تا بحال توانسته درباره روستا کاملاً تخصصی و ویژه به روستا بپردازد. هرچند اقدام شما در راه اندازی وب سایت باعث شده تا هزینه های زیادی را هم متحمل شوید به لحاظ مادی و معنوی، ولی کار خداپسندانه شما در تاریخ روستا جاودانه خواهد بود.با آرزوی سالی خوب و خوش،سرشار از موفقیت برای شما و همه هم ولایتی ها و ایرانیان سربلند.
صفای وجودتان. شاد باشین
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #2 ما همه از خاکیم 1391-12-23 17:04
بیانات مقام معظم رهبری 1/1/1378- لحظه تحویل سال- حرم حضرت امام رضا (ع)
عید نوروز از نظر اسلام، مورد توجّه خاصّى قرار گرفته است. اگر چه این عید و این روز از قبل از اسلام باقى مانده است؛ ولى برخورد اسلام با این روز، یک برخورد سازنده و حکمت‏آمیز است. بعضى از تبلیغاتچی هاى معروف دنیا که با همه چیز ملّت و کشور و جمهورى اسلامى ما دشمنى مى‏کنند و تهمت مى‏زنند، در این قضیه هم سعى مى‏کنند برخورد غیرصادقانه‏اى با ملّت ایران داشته باشند. آنها این‏طور وانمود مى‏کنند که اسلام و انقلاب، با عید نوروز و سنّت هاى ایرانى، مخالف است. این درست نیست.
من مایلم جوانان عزیز، بخصوص فرزانگان، به این مطلب، درست توجّه کنند که اسلام در برخورد با پدیده‏هایى که از کشورها و از ملّت هاى دیگر، یا از دوره‏هاى قبل به آن رسیده است، یک برخورد حکمت‏آمیز و همراه با دقّت و نگاهى همه‏جانبه دارد. هر چیزى که قابل این است تا محتواى صحیح پیدا کند، اسلام آن را مى‏گیرد، به آن جهت و محتواى صحیح مى‏دهد و در دسترس مردم مى‏گذارد. مثلاً بعضى از همین مراسم حج، مثل طواف، سعى و قربانى کردن، از قبل از اسلام بود. اسلام، این مراسم را گرفت، محتواى شرک‏آلود، مادّى و غلط را از آن خارج کرد و محتواى توحیدى به آن داد؛ آن را درک کرد و به صورت یک درس، به مردم برگرداند. کار خیلى عجیب و مهمّى است. در باب عید نوروز و مراسم سنّتى قدیمى هم همین‏طور؛ اسلام، عید نوروز را گرفت، محتواى انسانى و اسلامى و معنوى به آن داد و به مردم برگرداند. اوّلِ سال تحویل، شما به دستور اسلام با خدا رابطه برقرار مى‏کنید و مى‏گویید: «یا مُقَلِّبَ القُلوبِ و الأبصارِ. یا مُدَبِّرَ الَّلیلِ والنَّهارِ. یا مُحَوِّلَ الحَولِ و الأحوالِ»؛ اى کسى که گردش زمین و آسمان، گردش دل ها و چشم ها و گردش روزگاران به دست توست، این گردش قراردادى سال را هم براى ما با برکت و مبارک قرار بده؛ «حَوِّل حالَنا إلى أحسَنِ الحالِ.»
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #3 ما همه از خاکیم 1391-12-23 17:04
دنباله
---
ببینید، نوروز و تحویل سال – رفتن از یک سال به سال دیگر – یک محتواى معنوى پیدا کرد. مردم را توصیه مى‏کند: «إغتَسِل و ألبِس و أنظِف ثیابَک»؛ غسل کنید، خود را شستشو دهید و تمیزترین لباس ها را – البته صحبتى از لباس نو نیست؛ صحبت از لباس تمیز است – بپوشید، به دیدن یکدیگر بروید؛ صله رحم کنید، دل هایتان را شاد کنید، به خودتان امید بدهید و با رویش طبیعت، یک رویش معنوى در دل خودتان به وجود آورید. برخورد با عید نوروز این است؛ لذا ما ایرانی ها عید نوروز را دوست مى‏داریم و آن را جشن مى‏گیریم. اما جشن ما یک جشن سالم است. اسلام با هر کدام از مراسم قدیمى که برخورد مى‏کند، این‏طور برخورد مى‏کند. البته بعضى از مراسم ها هست که قابل اصلاح نیست. مثلاً اسلام درباره ی مراسم خُرافىِ از روى آتش پریدن، حرفى ندارد و تأیید نمى‏کند؛ اما هیچ اشکالى نمى‏بیند که مردم – فرض بفرمایید – در مناسبتى از مناسبت هاى عید، به فضاى باز بروند، با سبزه و طبیعت و صحرا، دیدارى تازه کنند، خود و طبیعت را با یکدیگر نزدیک کنند و لذّتِ صحیح و سالم ببرند. مانعى ندارد.
درست عکسِ روش جاهلى. در روش هاى جاهلى، اگر عمل خوبى هم در دست مردم باشد، آن را بى‏محتوا مى‏کنند!
لذا شما مى‏بینید که راجع به تحویل سال در تبلیغات رادیوهاى بیگانه، صحبت زیادى نیست؛ اما راجع به چهارشنبه‏سورى در این چند روز قبل از سال، تقریباً تمام رادیوهاى بیگانه صحبت کردند! درست نقطه ی مقابلِ آن نظر اسلامى!
شما ببینید در ایّام تحویل سال، مردم در چه مکان هایى اجتماع مى‏کنند! در اطراف آستان قدس رضوى، جاى سوزن انداختن نبود! تا بستِ شیخ بهایى و تمام این اطراف، مردم براى توجّه، روى زمین نشسته بودند! یعنى عید نوروز، همراه با معنویت. هزاران انسان علاقه‏مند، از خواب و خانه و زندگى و محیط خانواده بیرون آمدند و به مرقد امام بزرگوار رفتند. یعنى جنبه ی معنوى. خب؛ حالا یک نفر هم پیدا مى‏شود که از سرِ اشتباه و ندانمکارى، به جاى مرقد امام رضا و مرقد امام بزرگوار و مرقد حضرت معصومه و مراسم معنوى، تخت جمشید را زنده مى‏کند! البته تخت جمشید، یک اثر معمارى است؛ انسان، اثر معمارى را تحسین مى‏کند و چون متعلّق به ما و مال ایرانی هاست، به آن افتخار هم مى‏کند؛ اما این غیر از آن است که ما دل ها و ذهن ها و جان هاى مردم را متوجّه به نقطه‏اى کنیم که در آن خبرى از معنویت نیست، بلکه نشانه ی طاغوتیگرى است! در همان ساختمان ها که امروز بعد از گذشت یکى دو هزار سال، ویران است، زمانى به مناسبت همین روز نوروز، خدا مى‏داند که چقدر بى‏گناه، در مقابل تخت طاغوت هاى زمان به قتل مى‏رسیدند و چقدر دل ها ناکام مى‏شدند! این افتخارى ندارد.
عید نوروز خوب است، مراسم جشن و سُرور و شاد بودنِ دل ها خوب و مطلوب است؛ اما در جهت درست.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
+1 #4 همولاتی مهاجر 1392-01-02 22:21
با سلام و عرض تبریک سال نو به همولایتی های عزیزم ؛ تبلیغات خوب است و عموما بسیاری از کارها فقط و فقط با تبلیغات پیش می رود ... ولی شاید اگر موقع نوشتن این مطلب و خبر ، بیشتر به واژه ها توجه کنیم، بهتر باشد و کلمه « کلانشهر هخامنشی » بیش از حد بزرگنمایی و تبلیغ باشد ... به قدمت و تاریخچه این آثار کاملا واقفم و شکی در آن ندارم و این مطلب را صرفا به این خاطر گفتم که دوست ندارم مدیران محترم سایت شرمنده دوستداران آثار باستانی ، هموطنان و هم استانی هایی گردند که آشنایی چندانی با بردک سیاه ندارند و با دیدن این مطالب ، راه ناهموار آن را طی می کنند و پس از بازدید ، از آمدنشان و وقتی که تلف نموده اند پشیمان می شوند ؛ ان شاءالله که همه بازدید کنندگان از این آثار ، کمال رضایت را از آمدن به روستای باستانی دورودگاه و بازدید از بردک سیاه داشته باشند و آن را به دیگران نیز توصیه نمایند ... به امید داشتن روستایی آباد و آبادتر ...
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

نوشتن دیدگاه

62956
تصویر امنیتی جدید

Spacer
 
Icons

نظرات شما

 • گمنام  
 • رضا
  باسلام اگر جشن عاطفه ها هرسال برگزار شود باعث ارتباط عمیق دانش اموز با ...

  ادامه مطلب ...

   
 • رضا
  باسلام الحمدالله جامعه علمی دورودگاه همیشه موفقیت امیز بوده است واین افتخار ...

  ادامه مطلب ...

   
 • رضا
  باسلام باید در زمینه راه دوم روستا که درحال احداث ان هستیم تقدیر وتشکر فروان از ...

  ادامه مطلب ...

تبلیغات شما

Farasmspanel 120

 
Spacer

تمامی حقوق برای وب سایت محفوظ میباشد وهرگونه برداشت با ذکر منبع بلامانع است